Polskie czasopismo archeologiczne
Dla miłośników sztuki – nie tylko tej sakralnej – Kraków jest wymarzonym kierunkiem wycieczki. To obiektów, które mogą oczarować nas wspaniałymi dziełami sztuki oraz detalami architektonicznymi jest tak wiele, że na ich dokładne poznanie trzeba przeznaczyć cały urlop. Ci, którzy w krótkim czasie chcą poznać ciekawe dzieła sztuki sakralnej z różnych okresów historycznych, a jednocześnie zobaczyć prace znanych artystów związanych z Krakowem, koniecznie powinni odwiedzić kościół św. Franciszka. Jakimi zabytkami może nas oczarować ta świątynia?
Wspaniała architektura przyciąga
Jednym z największych walorów tej świątyni jest wspaniała architektura. Wznoszona od XIII wieku świątynia, mimo licznych renowacji, wciąż zachwyca licznymi pamiątkami z czasów średniowiecza. Na jakie atrakcje koniecznie powinni tu zwrócić uwagę miłośnicy sztuki gotyckiej? Z pewnością oczaruje ich elewacja transeptu, którą można podziwiać od strony ulicy Franciszkańskiej, a także sklepienia żebrowe z XIII wieku, które do dziś można zobaczyć w kościelnej zakrystii. Gotyckim charakterem oraz wiekowymi freskami mogą się pochwalić również klasztorne krużganki, o których tak często wspominają krakowskie przewodniki. A na jakie dzieła warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego kościoła?
Cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej
Obraz Smętnej Dobrodziejki Krakowa, który znajduje się w kaplicy Matki Bożej Bolesnej, bez wątpienia jest cennym dziełem sztuki sakralnej oraz bardzo ważną pamiątką z czasów średniowiecza. Ten późnogotycki obraz z pierwszej połowy XV wieku zachwyca wiernych od lat, jest też otoczony silnym kultem. Ukoronowany w 1908 roku, jest bez wątpienia jednym z tych zabytków, którym w czasie pobytu w Krakowie warto poświęcić nieco więcej uwagi.
Oko w oko z dziełami Wyspiańskiego
Do kościoła franciszkańskiego chętnie zaglądają wierni, jednak nie tylko dla nich świątynia ta jest bardzo ważnym punktem na mapie Krakowa. Bazylika św. Franciszka to obowiązkowy punkt w programie wycieczki dla tych, których fascynuje twórczość Stanisława Wyspiańskiego. To właśnie on jest autorem wielu malowideł, z którymi można się spotkać we wnętrzu świątyni franciszkańskiej. Matka Boża z Dzieciątkiem, przedstawiona w krakowskim stroju ludowym, Upadek zbuntowanych aniołów oraz Św. Michał Archanioł – oto najważniejsze malowidła, które można zobaczyć w tym kościele. Wyspiański jest też projektantem witraży, które można zobaczyć m. in. w prezbiterium oraz nad chórem muzycznym. O ile w prezbiterium zachwycają żywioły: woda i ogień, to w nawie głównej zachwyca najsłynniejszy witraż Wyspiańskiego i jedno z najsłynniejszych dzieł sztuki, jakimi może się pochwalić Kraków. Ekspresjonistyczny witraż „Bóg Ojciec wydobywający świat z chaosu” to jedna z tych atrakcji, o których wspominają praktycznie wszystkie przewodniki po małopolskiej stolicy oraz podręczniki do historii sztuki.
Dzieła Józefa Mehoffera
Wyspiański nie jest jedynym artystą, którego dzieła przyciągają turystów do kościoła św. Franciszka. Wielkim uznaniem cieszą się tu również obrazy Józefa Mehoffera, który w latach 1933-46 wykonał serię obrazów, umieszczonych w kaplicy Męki Pańskiej. Wykonane techniką olejną obrazy to kolejne stacje Drogi Krzyżowej, które – mimo dość skrajnych opinii na ich temat – zajęły bardzo ważne miejsce w dziejach polskiej sztuki sakralnej.
Bazylika mniejsza, którą od XIII wieku opiekują się krakowscy franciszkanie, bez wątpienia jest bardzo ważnym punktem w programie każdej wycieczki po Krakowie. Kusi ona ciekawą historią i wspaniałą architekturą, a znajdujące się w jej murach dzieła sztuki mają ogromną wartość. Z pewnością warto im poświęcić nieco więcej uwagi oraz poznać ich dzieje. Kto zajrzy go bazyliki franciszkańskiej w Krakowie, ten przeżyje wyjątkową lekcję historii i odkryje piękno polskiej sztuki.